Most ráadásul nem olyan örömteli okkal vagyunk otthon együtt, mint a szeretet ünnepe, hanem egy világjárvány kellős közepén. Következzen néhány tanács, hogy könnyebben éljük meg a helyzetet:
➡️igyekezzünk azzal foglalkozni, amire ráhatásunk van. Épp elég változás, feladat áll előttünk, ezek is kihívást jelentenek. Ne törődjünk azzal, mit csinálnak (vagy épp nem csinálnak) a nyugdíjasok, a szomszédok, a kamaszok… és főleg ne indítsunk kommentháborút ezen témák kapcsán a közösségi oldalakon.
➡️keressünk pár olyan portált, ami hitelesen tájékoztat, és csak onnan szerezzünk információkat a vírusról! Ne bújjuk a netet a vírushelyzetet leíró cikkek után napi több órán át, és hergeljük egyre jobban bele magunkat a problémákba, aggodalmakba.
➡️alakítsunk ki napirendet! Ne csússzunk szét! Ha csak annyit tudunk most fixálni, hogy mikor étkezünk, mikor sétálunk, mikor fekszünk le, akkor kezdjük ezekkel a mérföldkövekkel és igyekezzünk minél több napi tevékenységünket egy napi/heti menetrendbe illeszteni. Ez segít nekünk és a gyerekeknek is abban, hogy nagyobb biztonságban érezzék magukat. A gyerekeknek különösen fontos a biztonságérzet. Ezt azzal is elősegíthetjük a rendszer mellett, hogy nem sopánkodunk előttük túl sokat a hírportálok rémhírei felett.
➡️igyekezzünk kevésbé aggódni, félni, szorongani. Persze, aggódunk a betegség, a munkánk, a rokonaink… miatt. De igyekezzünk a félelmeinknek utánajárni, kideríteni a lehető legtöbb információt, vagy “feldarabolni”, kisebb részletekre, lépésekre bontani a félelmeket, és amire van hatásunk, azoknak menjünk elébe, derítsük ki róluk a szükséges információt, oldjuk meg mihamarabb.
➡️oldjuk a stresszt! Mozogjunk, olvassunk, pihenjünk, beszélgessünk… Kinek mi okoz felszabadító, megnyugtató érzést, arra a tevékenységre mindenképp szánjon időt! A mozgás – bármely, nekünk tetsző formája – bizonyítottan oldja a stresszt, így megóv minket a betegségektől, erősíti az immunrendszert.
➡️tartsuk egymással a kapcsolatot, ne szakadjanak meg barátságok, távolodjanak el távolabbi vagy épp idősebb családtagok. Tartsuk online a kapcsolatot! Ebben segít a Skype, a Messenger, a Zoom és még sorolhatnánk. Ha nincsenek ilyen eszközök, vagy nem értünk a használatukhoz, akkor egyszerűen csak egy telefonhívással oldjuk meg a kapcsolattartást, pl. idős rokonainkkal.
➡️lássuk meg a pozitív dolgokat is a napjainkban! Legyünk hálásak, adjunk szeretetet, segítsünk másoknak, legyünk empatikusak! Ezek mind pozitív érzéseket keltenek bennünk, kioltva a negatívakat, oldva a stresszt, szorongást!
Az empátia, az együttműködő kommunikáció jegyében tartok március 24-től kezdődően 6 napon át minden este 19:30-kor egy INGYENES félórás Facebook élő beszélgetést, minitréninget Facebook oldalamon.
Várok mindenkit szeretettel! Kitartást és egészséget kívánok mindannyiunknak!
Ha nem szeretnél lemaradni eseményeimről, tanácsaimról, kövesd oldalamat: https://www.facebook.com/csaladiproblemak/
Csatlakozz zárt női csoportomhoz, mely egy támogató női közösségként segíthet neked is átvészelni ezt az időszakot és fejlődni önismeretben: bit.ly/szenvedelyesno
Varga Szilvia Edit
Mediátor, életvezetési tanácsadó, kommunikációs szakértő